Ovčáček: Já jako prezident? Nevylučuji. Byl bych vlastenecký, chránil bych tradiční hodnoty

08.08.2019 9:54

Pokud Miloši Zemanovi vydrží zdraví a pokud senátoři neuspějí se svou žalobou na možné hrubé porušení Ústavy prezidentem, zůstane Zeman hlavou státu až do března roku 2023. Už teď se však ozývají lidé, kteří potenciálně nevylučují, že by jednou možná Zemana mohli nahradit. Je mezi nimi i stávající mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který v rozhovoru pro Rádio Impuls popsal, jakým by případně byl prezidentem.

Ovčáček: Já jako prezident? Nevylučuji. Byl bych vlastenecký, chránil bych tradiční hodnoty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Ovčáček

V přímé volbě prezidenta, kterou v České republice máme od roku 2013, je o křeslo hlavy státu relativně velký zájem. Pánem či paní Pražského hradu by se ráda stala řada lidí. V minulosti to byli Karel Schwarzenberg (TOP 09), Jan Fischer, Přemysl Sobotka (ODS), Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer či Jiří Drahoš. A Miloš Zeman, který zatím jako jediný dokázal přímou volbu vyhrát. Hned dvakrát.

Jenže potřetí už Zeman kandidovat nemůže, takže je jasné, že se vítězem stane někdo jiný. Teoreticky by to mohl být např. stávající mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. Na přímou otázku, zda si dovede představit, že by byl prezidentem, odpověděl jasně. „Dovedu si to představit.“ Jedním dechem však dodal, že v tuto chvíli o podobných věcech vůbec neuvažuje a hodlá dokončit svou misi v pozici prezidentova mluvčího.

A jakým by případně byl prezidentem, pokud by ho lidé zvolili? „Zastával bych tradiční hodnoty, kladl bych důraz na vlastenectví, na suverenitu České republiky a na důstojnost žití občanů. Především bych kladl důraz na to, aby Česká republika byla zemí nejen suverénní, ale i přátelskou a otevřenou,“ uvedl Ovčáček.

Dva bývalí prezidentští kandidáti a dnešní senátoři Jiří Drahoš a Marek Hilšer také přímo nevyloučili, že by mohli kandidovat. Shodli se však na tom, že volba prezidenta v tuto chvíli není na stole a chtějí se soustředit na práci v Senátu. Hilšer ještě dodal, že jeho manželka nechce o žádné další kandidatuře ani slyšet, protože volební kampaň je náročná nejen pro samotné kandidáty, ale také pro jejich rodinné příslušníky.

Další senátor Pavel Fischer už si o další kandidaturu na Hrad v podstatě řekl. Chce prý být přípraven „Aby se mnou voliči mohli počítat,“ uvedl.

Není bez zajímavosti, že svou kandidaturu na Hrad hned nevyloučil také vrah Jiří Kajínek, jenž byl původně odsouzen na doživotí, ale díky milosti udělené Milošem Zemanem je dnes na svobodě. „Je to nesmysl, protože by to bylo neslušné vůči panu prezidentovi Zemanovi. Ten ale už kandidovat nemůže, tak nastává jiná situace. Nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval.

Naproti tomu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová svou případnou kandidaturu na Hrad jasně vyloučila. „Nechci kandidovat, protože by mě to zabilo. Každý je k něčemu zrozený a já rozhodně nejsem zrozená ke kandidatuře na prezidentku,“ řekla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slovenská tragédie“. Překlad mediálního našlapování kolem atentátu

11:56 „Slovenská tragédie“. Překlad mediálního našlapování kolem atentátu

Na roli médií se v souvislosti s atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica zaměřil Ladislav Jak…